ANATOMIE

 
 

ANATOMIE LÝTKA

Dvouhlavý sval lýtkový je díky své velikosti a funkci velmi silný a významný. Biomechanika těla se může dramaticky změnit, pokud tento sval ztratí svou funkčnost.

Funkcí svalů je vytvářet a udržovat celistvost těla, zvláště pak oblasti dolních končetin. Abychom mohli žít bez bolestí a se správnou biomechanikou, musíme se spoléhat na celistvost svalů. Síla, délka, tonus, pružnost a hydratace jsou důležité k tomu, aby byly svaly zdravé.

Pokud jste vytrvalostní atlet nebo jste chodec, sehrává váš dvouhlavý sval lýtkový důležitější roli než gastrocnemius (povrchový sval na zadní straně lýtka), a to protože obvykle moc neposkakujete. Běžci na dlouhou trať, hráči basketballu nebo atleti, kteří sprintují na špičkách nebo se odrážejí z místa, aktivují oba dva uvedené svaly rovnoměrně.

Bez ohledu na délku, sílu, tonus či pružnost svalu, se musíme soustředit na celou oblast než na jednotlivý sval. Vaše tělo lze přirovnat k přesně seřízenému stroji, a i když svaly pracují nezávisle na sobě, musí být v souladu, tak aby byl pohyb, který vyvolávají, optimální. Pokud je jeden sval nevyvážený, ostatní svaly buď pracují málo, nebo příliš moc.

Všechny svaly lýtkové oblasti se upínají na chodidlo. Síla i stabilita chodidla a kotníku mohou být ohroženy, pokud tyto svaly ztratí svou elastičnost. Dehydratace způsobuje ztrátu pružnosti a elasticity těchto svalů, ty se pak na sebe lepí a jsou tak méně aktivní.

Na příklad zadní sval holenní se nachází pod dvouhlavým svalem lýtkovým, mezi holenní a lýtkovou kostí. Zasahuje až do chodidla. Lýtko se zatne a nedostatek pružnosti svalu způsobí bolest na spodku chodidla.

Ostatní svaly této oblasti – ohybače, krátký ohybač palce a šlacha nártu, se upínají na chodidlo spíše v jeho středu. Jakmile začnou ztrácet flexibilitu a sílu, funkčnost chodidla je omezena. Oblast lýtka se musí více namáhat, aby při chůzi či běhu chodidlo stabilizovala.replicas relojes Svaly dolní končetiny kontrolují pohyb chodidla, ale nakonec ztrácí svou schopnost podávat výkon kvůli pozměněnému rozložení váhy těla a ztrátě funkčnosti chodidla.

Podobné bolestem lýtka jsou bolesti oblasti holeně, a to kvůli špatné elasticitě a pružnosti již zmíněných svalů. Pokud se podíváte na dvouhlavý sval lýtkový, zjistíte, že obemyká holenní kost. Pokud je tento sval přepracovaný, ztrácí svou pružnost a sílu, může dokonce i bolet a způsobovat bolest holenní oblasti. Může se dokonce stát, že ochranný obal svalu se přilepí na kost. To může narušit strukturu svalu a snížit samotnou jeho funkčnost.

Přední sval holenní je klíčovou oblastí, jíž se musíme věnovat. Tento sval vede přes celou nohu, od kolene až po chodidlo. Pokud dojde ke ztrátě dorsiflexe chodidla, přední sval holenní musí pracovat více, aby vyrovnal nerovnováhu. Tím se však přetíží a natáhne.

ŽIVOTNÍ STYL

Svaly dolní končetiny se zapojují při každém našem kroku. Pokud chceme mít z tréninku maximální užitek, strategické posilování a protahování by se mělo stát základem vašeho terapeuticko – tréninkového programu.

omega speedmaster replica

 

 

replicas relojes de lujo